/Blog /Czy to już koniec karty podatkowej?

Czy to już koniec karty podatkowej?

karta podatkowa_post_5.08.2021.png26 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, będącej podatkową częścią programu społeczno-gospodarczego rządu, określanego jako Polski Ład. Przygotowany przez resort finansów projekt zawiera szczegóły dotyczące reformy opodatkowania, która ma zacząć obowiązywać już od początku 2022 r.

Tym wpisem rozpoczynamy omawianie poszczególnych propozycji zmian i skutków jakie będą one wywoływać w obszarze obciążeń podatkowych i prowadzenia działalności gospodarczej.

Projekt przewiduje między innymi zmiany w zakresie opodatkowania w formie karty podatkowej. Projekt wprowadza zasadę, że stosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej będzie dotyczyło wyłącznie podatników, którzy korzystali z tej formy opodatkowania na dzień 31 grudnia 2021 r. i będą kontynuować stosowanie tej formy opodatkowania. Od 1 stycznia 2022 r. nowi podatnicy nie będą mogli złożyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej.

Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu wskazuje, że podatnik, który z jakichkolwiek przyczyn, zaprzestanie stosowania opodatkowania kartą podatkową, nie będzie mógł powrócić do stosowania tej formy opodatkowania (nie będzie mógł złożyć wniosku o ponowne opodatkowanie kartą podatkową).

Tym samym Nowy Ład likwiduje najprostszą ,najtańszą i najbardziej bezpieczną formę opodatkowania. Opodatkowanie kartą podatkową należy do tych form opodatkowania które w zasadzie nie generują problemów i sporów podatników z organami podatkowymi.

Przedstawiona propozycja zmian na pewno nie jest uproszczeniem prowadzenia działalności , natomiast z całą pewnością ma na celu finalnie zlikwidowanie tej formy opodatkowania.

Wróć do bloga
+48 / 511 126 649
Jak dojechać
Wróć na górę

Menu

Zamknij