Miało być świadczenie urlopowe, a są „wakacje od ZUS”.
9 maja 2024 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz wybranych innych ustaw w sprawie tak zwanych „wakacji od ZUS”. Umożliwia ona określonym przedsiębiorcom wzięcie urlopu od płacenia składki ZUS przez jeden miesiąc w roku. Ustawa trafi teraz do Senatu.
To rozwiązanie jest adresowane do osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEiDG.
W tej grupie osób nie mieszczą się: wspólnicy spółek jawnych, partnerskich, wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. czy osoby prowadzące publiczną/niepubliczną szkołę. To rozwiązanie ich nie obowiązuje.
Z ulgi skorzysta przedsiębiorca niezależnie od wybranej formy rozliczania podatku dochodowego który:
Równowartość 2 milionów Euro, oblicza się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku o zwolnienie z opłacenia należnych składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, za wskazany we wniosku miesiąc kalendarzowy.
Płatnik składek składa wniosek o zwolnienie z opłacenia należnych składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, za wskazany we wniosku miesiąc kalendarzowy w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem.
Wniosek ma zawierać oprócz danych płatnika składek między innymi:
Wniosek jest składany wyłącznie za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez Zakład, w formie dokumentu elektronicznego.
Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków pojawią się na stronie ZUS.
Jeżeli zostaną spełnione łącznie w/w warunki przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zwolnienie z opłacania przez jeden miesiąc kalendarzowy:
Ulga nie obejmuje obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że przedsiębiorcy nadal będą musieli opłacać ją w niezmienionej wysokości i terminie.
Na „wakacjach od ZUS „można pracować. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca w tym okresie będzie wykonywał działalność, czy też wyjedzie gdzieś na urlop. Nie wpływa to na utratę tego zwolnienia.
Ale „wakacje od ZUS” nie dotyczą opłacania składek za pracowników czy zleceniobiorców. Te przedsiębiorca będzie musiał zapłacić.
W wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne będą pokrywane z budżetu państwa. Ma to istotne znaczenie dla przyszłych uprawnień emerytalnych przedsiębiorcy.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem z opłacenia składek, stanowi najniższa obowiązująca danego ubezpieczonego podstawa wymiaru składek.
Zwolnienie z opłacenia składek, stanowi pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis.
Proponowane zmiany nie będą miały wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego.
W tym okresie, pomimo tego, że przedsiębiorca nie płaci składek, w dalszym ciągu podlega wszystkim ubezpieczeniom społecznym, w tym także ubezpieczeniu chorobowemu.
Również kwoty składek na ubezpieczenia społeczne zwolnione z obowiązku ich opłacenia, kwoty składek na Fundusz Pracy zwolnione z obowiązku ich opłacenia oraz kwoty składek na Fundusz Solidarnościowy zwolnione z obowiązku ich opłacenia będą zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust.1 pkt. 160 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dodany w/w nowelą).
Pozostaje mieć nadzieje, że jeszcze w tym roku będzie można skorzystać z „wakacji od ZUS”
Źródło: Akt prawny (sejm.gov.pl).