Ministerstwo Finansów (dalej MF) uruchomiło na swojej stronie internetowej Poradnik podatnika (https://www.gov.pl/web/finanse/poradnik-podatnika--wsparcie-na-nowe-czasy).
Jak wyjaśniono MF „ Poradnik podatnika to platforma edukacyjna, gdzie podatnicy znajdą przydatne informacje, porady i propozycje rozwiązań dotyczące podatków, finansów i zarządzania kryzysowego. Portal został stworzony przez Ministerstwo Finansów jako wsparcie w walce z obecnymi wyzwaniami gospodarczymi. Wierzymy, że edukacja z zakresu finansów i zarządzania pozwoli zmniejszyć negatywne skutki gospodarcze pandemii oraz będzie pomocą w walce z kryzysem.”
Zdanie MF użytkownik portalu otrzyma rzetelne informacje, oparte na badaniach, porady i rozwiązania w postaci eksperckich artykułów, webinarów i podcastów. W obecnej odsłonie użytkownicy znajdą materiały nt. takich kluczowych zagadnień, jak stabilność finansowa, podatki, zarządzanie sprzedażą, strategia czy przywództwo w kryzysie.
Poradnik umożliwi też przedsiębiorcom sprawdzenie skuteczności swojej strategii biznesowej, dzięki unikalnym narzędziom diagnostycznym: Audytowi odporności kryzysowej i Barometrowi efektywności biznesowej. Po wypełnieniu kwestionariusza online otrzymuje się indywidualny raport z diagnozą sytuacji firmy.
Na start MF zdecydowało się poruszyć na portalu temat zachowania należytej staranności . Publikacja ma charakter opisowy z uwzględnieniem okoliczności jakie powinny wzbudzić wątpliwości podatnika w trakcie negocjowania warunków transakcji.
Przedstawia przykładowe działania, których podjęcie pomoże podatnikowi zweryfikować okoliczności związane z transakcją i dochować należytej staranności przy podejmowaniu decyzji o jej zawarciu z kontrahentem (przedsiębiorcą – sprzedawcą, dostawcą towaru).
Co do określania pojęcia należytej staranności publikacja odnosi się do znanego nam już dokumentu a mianowicie „Metodyki w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych" (Metodyka).”
MF podkreśla że podjęcie przez podatnika działań wskazanych w Metodyce istotnie zwiększa prawdopodobieństwo dochowania przez niego należytej staranności i otrzymania zwrotu VAT.
Źródło: gov.pl