/Blog /PIT kasowy coraz bliżej - niestety nie dla wszystkich

PIT kasowy coraz bliżej - niestety nie dla wszystkich

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy

  • Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający wybór kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, tzw. kasowego PIT.
  • Projekt nowelizacji trafił już do Sejmu.
  • Rozwiązanie dotyczyć będzie przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.
  • Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą płacić podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar albo wykonaną usługę oraz potrącać koszty uzyskania przychodów po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.

Zgodnie z projektem podatnik może rozliczać PIT metodą kasową, jeśli:

  1. przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty odpowiadającej równowartości 250 000 euro, przy czym w przypadku przedsiębiorstwa w spadku w przychodach uwzględnia się również przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przez zmarłego przedsiębiorcę, oraz
  2. w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie prowadzi ksiąg rachunkowych, oraz
  3. złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej rozliczania przychodów, w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczą w trakcie roku podatkowego, w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej, albo w terminie, do końca roku podatkowego, jeżeli rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpiło w grudniu roku podatkowego.

https://orka.sejm.gov.pl/Druki10ka.nsf/Projekty/10-020-201-2024/%24file/10-020-201-2024.pdf

To oznacza, że:

  • kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność wyłącznie samodzielnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro,
  • samodzielne prowadzenie działalności nie oznacza, że w tej działalności podatnik nie może zatrudniać pracowników. Samodzielne prowadzenie działalności oznacza, że prawa do kasowego PIT nie będą miały osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej,
  • kasowy PIT będą mogli stosować przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek dochodowy:
    • według skali podatkowej (art. 27 ustawy o PIT),
    • IP BOX (art. 30ca ustawy o PIT),
    • podatek liniowy (art. 30c ustawy o PIT),
    • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (rozdział 2 ustawy o ryczałcie).
  • rozwiązanie dotyczyć będzie także przedsiębiorców, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej,
  • kasowy PIT będzie dobrowolną formą rozliczeń, którą podatnik będzie wybierał, składając oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego,
  • każdą fakturę, zarówno przychodową, jak i kosztową, trzeba będzie sprawdzić z rachunkiem bankowym. Trzeba będzie też prowadzić dodatkowe rejestry opłaconych faktur i co miesiąc je weryfikować.

PIT kasowy 600x600.png

Niestety po upływie 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury, przedsiębiorcy będą musieli rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli nie otrzymają od kontrahentów zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę.

Ministerstwo Finansów opublikowało również projekt nowelizacji rozporządzenia

Chce je dostosować do przepisów o kasowym PIT. Zmiana dotyczy zasad wyceniania spisu z natury (remanentu). Nowy przepis w rozporządzeniu pozwoli na pomniejszenie spisu z natury o wartość ujętych w nim towarów, które w danym roku nie zostały zaksięgowane – pisze Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu.

PR parafa - Projekt rozporządzenia podatkowa księga (rcl.gov.pl)

Wróć do bloga
+48 / 511 126 649
Jak dojechać
Wróć na górę

Menu

Zamknij