/Blog /Paragony fiskalne nie będą uznawane za faktury - nowe propozycje MF

Paragony fiskalne nie będą uznawane za faktury - nowe propozycje MF

3_28.04.2021 post z bloga_3.png

Na swojej stronie internetowej (www.gov.pl) Ministerstwo Finansów (MF) zamieściło komunikat informujący o rozpoczęciu konsultacji podatkowych dotyczących faktur uproszczonych.

Jak twierdzi MF to efekt dialogu z biznesem i wyjście naprzeciw postulatom zgłaszanym przez organizacje branżowe. Decyzja ma też związek z rozwojem pandemii w Polsce, utrudniającej prowadzenie działalności gospodarczej.

MF proponuje redukcję obowiązków administracyjnych poprzez przyjęcie założenia, że paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł przestałby być fakturą uproszczoną.

Propozycja polega na tym, żeby wprowadzić dodatkową, obligatoryjną informację do faktur uproszczonych, tak żeby za fakturę uproszczoną uznać dokument, który zawiera również dane nabywcy: nazwę (imię i nazwisko) oraz adres nabywcy.

Na swojej stronie MF pokazało, jak mógłby wyglądać przepis po proponowanych zmianach:
"art. 106e
5. Faktura może nie zawierać:
3) w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro - danych określonych w ust. 1 pkt 8, 9 i 11-14, pod warunkiem że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku"

Oznacza to, że paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł przestałby być fakturą uproszczoną. W efekcie nabywca mógłby domagać się wystawienia pełnej faktury do takiego paragonu, mógłby również otrzymać fakturę zbiorczą do takich paragonów. Z kolei sprzedawca nie musiałby raportować w JPK_VAT wystawionych paragonów z NIP do kwoty 450 zł.

Czy to oznacza już koniec noweli pt. paragony z NIP jako faktury uproszczone? Miejmy nadzieję że tak.

Źródło: www.gov.pl
Startują konsultacje podatkowe dotyczące faktur uproszczonych - Ministerstwo Finansów - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Wróć do bloga
+48 / 511 126 649
Jak dojechać
Wróć na górę

Menu

Zamknij