Od 2023 roku podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą będą miały obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów i ewidencji podatkowych w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych.
Ponadto informacje z tych ksiąg i ewidencji trzeba będzie przesyłać, do urzędu skarbowego (w ustrukturyzowanej formie elektronicznej - jak w przypadku JPK_VAT) w wyznaczonych terminach, w trakcie roku, a także po jego zakończeniu.
Zmiany te wprowadziła ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 23 listopada 2021 r. pod poz. 2105.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r., z pewnymi wyjątkami. Przy czym, przepisy dotyczące elektronicznego prowadzenia i przesyłania ksiąg i ewidencji wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis z art. 24a stanowiący o obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych został rozszerzony o ustępy 1e-1f. Zmiany wprowadzają obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ksiąg rachunkowych oraz ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przy użyciu programów komputerowych.
Ponadto ww. księgi oraz ewidencja mają być przesyłane do urzędu skarbowego:
Minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie mógł określić, w drodze rozporządzenia:
Analogiczne przepisy zostały dodane do art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe albo uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów są obowiązani do prowadzenia tych ksiąg albo ewidencji przy użyciu programów komputerowych.
Jednakże w przypadku podatników CIT wysyłka ww. ksiąg albo ewidencji ma być dokonywana jedynie po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do upływu terminu określonego dla złożenia zeznania rocznego.
Ponadto, podobnie jak w odniesieniu do ustawy o PIT, minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie mógł określić, w drodze rozporządzenia, zakres dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi i ewidencję podlegające przekazaniu oraz sposób ich wykazywania w tych księgach i ewidencji. W tym przypadku nie wspomniano jednak o możliwości określenia w drodze rozporządzenia podmiotów zwolnionych z omawianego obowiązku.
Analogiczny obowiązek dotyczy również podatników oraz spółek, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Są oni obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz, odrębnie za każdy rok podatkowy, ewidencję przychodów.
W ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne dodano w art. 15 ust. 12 i 13. Zgodnie z ust. 12 podmioty prowadzące ewidencję lub wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są obowiązane prowadzić tę ewidencję i wykaz przy użyciu programów komputerowych.
Wysyłka ww. ewidencji i wykazu prowadzonych przy użyciu programów komputerowych ma być przeprowadzana:
Tutaj również Minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie mógł określić, w drodze rozporządzenia zakres dodatkowych danych, o które należy uzupełnić ww. prowadzone ewidencję i wykaz oraz sposób ich wykazywania w tych ewidencjach i wykazie, a także podmioty zwolnione z obowiązku przesyłania wykazu i ewidencji.