/Blog /Nowy Ład – czy jesteś przygotowany na zmiany w 2022 roku?

Nowy Ład – czy jesteś przygotowany na zmiany w 2022 roku?

grafika nowy polski ład

Rząd przyjął pakiet zmian do ustaw podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Istotne – zwłaszcza dla osób fizycznych – są zmiany w ramach składki na ubezpieczenie zdrowotne, termin składania deklaracji i opłacania składek na ubezpieczenia.

4,9% od dochodu. Tyle wyniesie składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się na podatku liniowym. Skala podatkowa pozostaje bez zmian – składka zdrowotna na poziomie 9%. Ryczałt otrzyma trzy stawki składki zdrowotnej, zależnej od przychodów. To jedne ze zmian po konsultacjach społecznych w projekcie Polski Ładu, który ma wejść w życie już od 1 stycznia 2022 r.

Ministerstwo Finansów po zakończeniu konsultacji podatkowej części Polskiego Ładu, zdecydowało o częściowym złagodzeniu planowanej reformy.

Wysokość składki zdrowotnej, terminy rozliczania ulg podatkowych, estoński CIT, rezydencja podatkowa, podatek od wielkich korporacji – to pięć głównych zmian, które resort finansów wprowadził do projektu podatkowej części Polskiego Ładu. Zmiany zostały przyjęte przez rząd. Projekt jest już dostępny na stronie Sejmu (druk sejmowy nr 1532).

Z zapowiedzi MF wynika, że projekt w pozostałym zakresie pozostaje utrzymany w pierwotnej wersji. Resort w swoich działaniach jest zdeterminowany i planuje, że wszystkie zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.

Nowy Polski Ład przyniesie również spore zmiany dla przedsiębiorców w kwestiach podatkowych.

Czy wiesz jak proponowane zmiany wpłyną na funkcjonowanie twojej firmy, model zatrudnienia oraz na koszty prowadzenia działalności?

Na ten moment trudno przewidzieć w jakim zakresie zmiany wejdą w życie. Pakiet ustaw ma być przedmiotem obrad parlamentu i nie jest wykluczone, że pojawią się odstępstwa od pierwotnych propozycji. Jednak, aby być na nie dobrze przygotowanym, należy zadbać o profesjonalną pomoc.

Kancelaria Doradcy Podatkowego Marzeny Stępień dysponuje zespołem specjalistów o dużych kompetencjach, którzy umożliwią firmom dostosowanie się do nowych warunków. Oferujemy profesjonalne doradztwo podatkowe i doraźną pomoc księgową. Działając kompleksowo pomożemy przedsiębiorcom wyeliminować ryzyka podatkowe.

Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z ofertą.

Wróć do bloga
+48 / 511 126 649
Jak dojechać
Wróć na górę

Menu

Zamknij