/Blog /Nie będzie podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej PFR

Nie będzie podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej PFR

29 07 2021 post MarzenaStepien.pngWe wtorek 29 czerwca 2021 oficjalnie kwestię opodatkowania pomocy rozstrzygnął Premier Mateusz Morawiecki. Poinformował na Twitterze że podjął decyzję, by zaniechać w całości poboru podatku od umorzonej części dotacji z tarczy finansowej. Podkreślił, że to kolejny zastrzyk 10 miliardów złotych z budżetu państwa dla przedsiębiorców.

O takie działanie apelowała Krajowa Izba Doradców Podatkowych. 8 czerwca do rąk ministra finansów, Tadeusza Kościńskiego trafił apel samorządu doradców podatkowych o zwolnienie z podatku polskich firm mierzących się wciąż z negatywnymi skutkami kryzysu wywołanego COVID-19.

- Opodatkowanie umorzenia subwencji będzie miało negatywny wpływ na podmioty, które uzyskały pomoc w ramach tego instrumentu. Staną one bowiem przed koniecznością zapłaty podatku, którego nie przewidziały i który terminowo nałoży się u nich z koniecznością zwrotu części nieumorzonej dotacji. Może to spowodować zachwianie płynności finansowej zwłaszcza u małych podmiotów – można było przeczytać w apelu podpisanym przez prof. Adama Mariańskiego, Przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Resort finansów wcześniej wielokrotnie był pytany o kwestie umorzenia podatku od środków otrzymanych w ramach pomocy, teraz pojawią się przepisy pozwalające na zwolnienie z podatku umorzonych kwot subwencji. Przedsiębiorcy będą mogli odetchnąć z ulgą.

Wróć do bloga
+48 / 511 126 649
Jak dojechać
Wróć na górę

Menu

Zamknij