/Blog /Najem prywatny w 2023 r. – zmiany wprowadzone przez Nowy Ład

Najem prywatny w 2023 r. – zmiany wprowadzone przez Nowy Ład

Najem prywatny w 2023 www.jpg

Od 1 stycznia 2023 r. jedyną dopuszczalną formą opodatkowania najmu prywatnego będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ograniczenie będzie dotyczyło źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. w szczególności najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Opodatkowanie najmu ryczałtem, liczone jest od przychodu bez możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu i bez uwzględniania kwoty wolnej od podatku - 30 000 zł.

Stawki opodatkowania w tym przypadku są dwie:

  • 8,5% dla przychodów, których wysokość w ciągu roku nie przekracza 100 tys. zł;
  • 12,5% dla przychodów powyżej 100 tys. zł.

A może jednak najem w ramach działalności gospodarczej?

Jednocześnie osoby uzyskujące przychody z najmu i umów o podobnym charakterze składników majątku związanych z działalnością gospodarczą zachowają nadal prawo do wyboru sposobu rozliczeń według zasad ogólnych, podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Opodatkowanie przychodów z najmu w ramach działalności gospodarczej według skali podatkowej może jednak nie być opłacalne. Przyczyną jest m.in. wprowadzony od początku 2022 r. zakaz amortyzacji nieruchomości mieszkalnych, tj. budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Co prawda amortyzacja mieszkań, także tych wprowadzonych do działalności gospodarczej , będzie już niemożliwa, ale rozpoznanie innych kosztów uzyskania przychodu będzie nadal dozwolone. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby dodatkowo amortyzować lokal, mogą go przekształcić z mieszkalnego na użytkowy. Nowe przepisy nie zabraniają amortyzacji lokali użytkowych.

Koniec roku to czas na dokonanie właściwych wyborów.
Zapraszamy na konsultacje z Doradcą Podatkowym. Warto przygotować się na zmiany.

Wróć do bloga
+48 / 511 126 649
Jak dojechać
Wróć na górę

Menu

Zamknij